A köröm egy enyhén domború, kemény szaruképződmény, amely védelmi szerepet tölt be.
Fő funkciója; hogy védőréteget képez a kéz- és a lábujjak végén.
Fő alkotóelemei: 1. keratin, (Olyan protein ami magas kén és viszonylag alacsony kalcium-tartalommal rendelkezik.) 2. nedvességtartalom, (A természetes körömnek kb. 18 % nedvességet kell tartalmaznia.) 3. rostok, (Szerkezetét tekintve egymáshoz lapszerűen (kb. 150 vékony réteg) szorosan kapcsolódó magnélküli elhalt sejtek tömege, melyek rostokká rendeződnek.)
4. szarulemez. (A keratin fényáteresztő-képességétől függően fényáteresztő.) Feladata: A körömperc védelme a mechanikai hatásokkal szemben, tapintás és kis tárgyak fogása. Maga a körömlemez a felhámtól a szabad szélig tart, keratinsejtekből áll, melyek a körömágyhoz vannak erősítve. Az alsóbb rétegek lágyabbak, a felsők keményebbek. Magában a körömlemezben nincsenek idegek és kapillárisok. Vastagsága 0,5- 0,75 mm, teljes lenövése a kézen átlagosan 3 hónap. (sérülés, lenövesztés) Kézen gyorsabban nő a köröm mint a lábon. Kézen napi 0,1 mm, lábon 0,05 mm. A körömlemez normál esetben sima, fényes, kemény, rugalmas. Ha hullámos, vagy elszíneződött, az belső szervi probléma, vagy külső hatás eredménye lehet. A lemezt ért sérülés a teljes lenövésig megmarad. Az egészséges, normál növésű körömlemez hosszanti-és keresztirányú „C” alakot (ívet) alkot. Legmagasabb pontja a körömágy feletti rész felezőpontjánál van, ez a „magassági pont”.
A köröm formázhatósága
Mivel a körömlemez elhalt, élettelen szarusejtekből áll, vagyis nincsenek benne idegvégződések a szabad szélnél fájdalom nélkül vágható, reszelhető, alakítható formázható.
A köröm vérellátása
A köröm tápanyagát az érhálózat szállítja. Minden ujj két oldalán fut egy artéria, mely a friss vért szállítja az alsó körömredőbe. Innen futnak bele a dermis-be, a bőr alsó rétegébe, ahonnan a kapillárisok viszik tovább a vért. Ezért tűnik rózsaszínnek a körömágy fölött a lemez. Az elhasznált vért a vénák szállítják vissza a vérkörbe.
|